5S UYGULAMASI / ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM – 3/3

5S UYGULAMASININ SONUÇLARI

Yazı dizimizin son bölümünde de size, 5S’ in uygulama alanlarınıza olan getirilerini anlatmayı düşündüm. 5S tamamen uygulanmaya başlayıp, her adımında başarı sağlandığında, size şunları kazandıracaktır:

1. Zaman kazanacaksınız. İlk bölümdeki yazımızda söylediğim gibi “Vakit eşittir nakit!”. Yani otomatik olarak vakit kazandığınız gibi aynı ölçüde para da kazanacaksınız. Eğer 5S’ i uyguladığınız alandan maddi bir kâr elde etmiyorsanızda, kendinize harcayabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz daha fazla ve daha kaliteli bir zaman dilimine sahip olacaksınız.

2. Artık uygulama alanlarınızda meydana gelen hata oranları gittikçe azalacak. Ve 5S uygulamınızın düzenli bir şekilde devam etmesiyle beraber, bu oran gittikçe sıfıra yaklaşacaktır. Hataların azalması, size maddi ve manevi fayda olarak yansıyacaktır.

3. 5S uygulaması, iş kazalarının önüne geçecektir. Çünkü 5S, uygulandığı alana düzeni getirir. Düzen kaliteyi, kalite de sağlıklı bir çalışma ortamını peşinde sürükler. Sonuç olarak ister istemez iş kazaları önlenmiş olur.

4. Verimi arttırır. Çünkü;

– Çalışanların sorumluluk bilincini geliştirir.
– Özgüvenlerini arttırır.
– Düzenli ve ayrıntılı bir şekilde herkesin iş tanımının belirlenmesini sağlar.
– Çalışanların kendilerine ve işverenlerine olan saygılarını arttırır.
– Hatalar iyice azaldığı için zaman ve para kaybı yaşatmaz.
– Çalışanların motivasyonlarını sürekli yukarıda tutar.

Verimin artmasıyla beraber kalite de artar.

5. Zaten maddi olarak, eskiye nazaran bayağı kâr etmemizi sağlayan bu yöntem, uygulama alanları içindeki maliyeti de düşürerek kâr üstüne kâr elde etmemizi sağlar.

6. Çalışanların özgüven ve morallerini arttırdığı için işçilikten de kâr etmemizin önünü açar. Çünkü şartlarının düzenlenip düzeltilmesiyle beraber çalışanlar da önceden iki yaptığı işi, aynı zaman içerisinde üçe çıkarabileceklerdir. Hem de üç işi, önceki sistemdeyken çıkarmaya çalıştığı iki işten daha rahat bir şekilde çıkaracaktır. Çalışanlarımızın hayatına yansıttığımız kalite, onların da işlerine yansıttığı kaliteyle doğru orantılıdır. Ve unutulmamalıdır ki; EN BÜYÜK REKLAM KALİTEDİR!

7. Çalışma ortamınız, eskiye nazaran daha temiz ve düzenli olduğu için, oluşabilecek sorun ve hataları daha erkenden tespit edebilirsiniz.

8. Çalıştığınız makinelerin arızaları azalacaktır. Ayrıca makinelerinizin performansı da artacaktır. Çünkü makine arızalarının başlıca sebepleri arasında kirlilik vardır. Çalışma alanınızdaki toz ve pislikler makinelerinize işleyerek, onların performanslarını düşürür. Arızalanmalarına neden olur. 5S uygulamasının temizlik adımı, bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

9. Artık çalışma alanlarınızı daha aktif ve verimli kullanabilirsiniz. Daha küçük alanlarda daha büyük işler yaparak kendinize arta kalan alanlar oluşturabilirsiniz. Bu alanları da verimli bir şekilde, başka işlerinizi yapmak veya aynı işlerinizi bu alanlarda da yapıp kapasitenizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

10. Artık çalışanlarınız işyerlerini beğenecek, benimseyecek ve iftihar edeceklerdir. Çalışanlarınızın arasındaki birlik duygusu gelişecektir. Herkes 5S’ in uygulanmasında birlik olup çabalayacaklardır. Ve elele vererek, kendilerini daha kaliteli bir çalışma ve yaşama ortamına kavuşturacaklardır.

Birçok imalathane, bu ve bunun gibi birçok yöntemi fabrikalarında kullanmışlar, kullanıyorlar ve kullanacaklardır. Yazı dizimiz burada bitmiştir. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla …

Kaynak: turgaykayaer.wordpress.com/2015/02/18/5s-neden-onemlidir/
odaendustri.com/2017/01/05/5s-nedir/
odaendustri.com/2017/01/10/5s-uygulamalari-nasil-yapilir/

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir