ASKERLİĞİ KISA DÖNEM Mİ YAPMALI UZUN DÖNEM Mİ?

Askerliği kısa dönem mi yapmalı yoksa uzun dönem mi?

Üniversiteyi bitirip askere gitmeyi karar veren kişilerin bir sonraki düşünmesi gereken konu, askerliği kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi yapacağıdır.Bu yazımızda bu konu hakkındaki deneyimlerimizi ve görüşlerimizi paylaşacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, askerliğin kısa dönem veya uzun dönem olarak çıkması bizim elimizde olmayıp vereceğimiz karar ile sadece askerliğimizin uzun veya kısa dönem çıkmasına etki etmiş oluruz. Askerlerin kısa veya uzun dönem çıkması yapılan puanlama ile belirlenir. Puanımızın belirli bir seviyenin üzerinde olması durumunda bizim neyi seçtiğimize bakılmaksızın yedek subay olarak askerlik yaparız. Aynı şekilde biz uzun dönem seçmiş olsak dahi eğer puanımız belirli bir seviyenin altında ise bu seferde kısa dönem olarak askerlik yapmak durumunda kalırız. Bizim uzun veya kısa dönem olarak yaptığımız seçim sadece puanımıza etki eder. Eğer uzun dönem seçmişsek puanımıza artı puan katılır.  Tabi bu puan sınırı askere gitmek isteyen kişi sayısı ve açık kontenjana bağlı olarak değişir. Yapılan bu puanlamada askerlik yapacak kişinin eğitim seviyesi diploma notu, yabancı dil sınav sonucu, yaşı, boyu, kilosu gibi bir çok şeye bakılır.

 

Askerlik kısa dönem de olsa uzun dönem de olsa askerliğin iyi veya kötü geçmesini sağlayan en önemli etken düştüğün birlikteki kişi sayısıdır. Eğer rütbeliysen düştüğün birlikteki rütbeli kişi sayısı ne kadar fazla ise o kadar iyidir. Çünkü zaten yapılacak işler ve alınacak zimmetler aşağı yukarı bellidir. Eğer düştüğünüz birlikte 10 rütbeli varsa o işi 10 rütbeli yapar. Aynı şekilde birlikte iki rütbeli varsa bu sefer aynı işi iki kişi yapar. Kısa dönem er olma durumu rütbeliye göre daha farklıdır. Genelde bölük ve takım komutanları silahlık nöbeti, koğuş nöbeti, revirci, yazıcı, AMM(Ani Müdahale Mangası) gibi görevlere kısa dönem er getirirler. Dolayısıyla ne kadar kısa dönem varsa o kadar değerli olurlar. Fazla miktarda kısa dönem er olması durumunda bu belirtilen yerlere kısa dönemler seçilir. Geri kalan kısa dönemler diğer erlerle beraber diğer işleri yapmak durumunda kalır.

Kısa dönem er için bölükteki kişi sayısı da çok önemlidir. Eğer bölükte az sayıda kişi mevcutsa daha fazla saat nöbet tutmak zorunda kalınabilir. Askerliğin nasıl geçeceğini etkileyen diğer bir durum ise rütbelilerin ve çevredeki erlerin kişiliğidir, askerliği çekilmez hale getirebilirler.

Askerlik insanın hayatında yaşadığı ve hayatında iz bırakan değişik tecrübelerden bir tanesidir. Bu ortamda eğitim seviyesi yüksekten okuma yazma bilmeyene, 20 yaşından 40 yaşındaki kişilerle, hırsızıyla, fakiriyle, zenginiyle, kötüsüyle, iyisiyle her türlü insan ile karşılaşılabiliyor.

Askerliğin kısa dönem çıkması durumunda beş bucuk ay süre askerlik yapılır. Bu sürenin bir ayı acemi eğitimi ile geçer ve daha sonra usta birliğine geçilir.  Genelde haftada bir gün çarşı izni olur. Sonuç olarak askerlik çok kısa sürer.Bir uzun dönem askerlik yapan kişi üçüncü kısa dönem yapan erle askerliği bitirir.

 

Askerliğin uzun dönem çıkması meslekçi veya takım komutanı olarak iki şekilde olur. T.K.(Takım Komutanı) olunması durumunda yaklaşık üç ay para almadan acemilik eğitimi yapılıp usta birliğine gidilir. Sekiz ay asteğmen olarak görev yaptıktan sonra son bir ay teğmen olarak görev yapılır. Meslekçi çıkması durumunda acemi eğitimi bir ay sürer ve son üç ay teğmen olarak görev yapılır.

Askerliğin uzun dönem çıkması durumunda misafirhanede, orduevinde veya dışarda bir kiralık evde kalma şansınız olabilir (Doğu bölgelerinde kıralık evde kalmaya izin vermeyebilirler) Askerliği memur gibi yaparsınız. Sabah sekiz içtimada olur akşam beşte evinize dönersiniz haftasonu nöbeti yoksa iki gün size kalır. Hatta eviniz yakınsa haftasonu 2 gün evinize dahi gidebilirsiniz. eğer isterseniz güzel bir birikimde yapabilirsiniz. Bölükte genelde üstünüzde rütbeli olarak sadece bölük komutanı olur. Usta birliğine giderken ve askerliğiniz bittiğinde evinize dönerken yol parası da alırsınız.

Sonuç olarak eğer zamanınız varsa, sorumluluk almayı seven biriyseniz ve birazda birikim yapmak isterseniz vatan borcunuzu  uzun dönem yedek subay olarak yapmanızı öneririm.

 

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir