YENİ MEZUN MÜHENDİS ASKERLİĞİ NE ZAMAN YAPMALI?

Yeni mezun olan üniversite öğrencilerinin kafalarını kurcalayan en önemli problemlerden birisi de askerliktir. Bu yazımızda askerlik hakkındaki görüşlerimizi paylaşacağız.

Bilindiği üzere askerlik TC vatandaşı tüm erkeklerin belirli bir yaşa geldiğinde yapmakla yükümlü olduğu bir görevdir. Askerlik görevi, okuma gibi nedenlerle ertelenebiliyor veya bedelli askerlik çıkması durumunda belli bir ücret karşılığında yapılmayabiliyor. Peki yeni mezun bir üniversite öğrencisi askerliği ne zaman yapmalıdır?

Üniversiteden mezun olan bir erkek öğrencinin, karar vermesi gereken ilk şey askerliğini ne zaman yapması gerektiğidir. Yeni mezun biri iş ilanlarına baktığında, eleman arayan firmaların en çok aradığı şeyin, askerliğin yapılmış olması gerektiğini görecektir. İyi kurumsal firmalar kalıcı eleman aradıklarından dolayı askerliğini yapmamış kişileri almak istemezler.Çünkü askerliğini yapmamış kişileri her an işten ayrılacak gibi görürler.  İşe alınan elemanın firmaya tam verimli olduğu seviyeye geldiğinde işten ayrılmalarını istemezler.

Dolgun maaşlı bir işe girmek için İyi bir kurumsal firmaya girmek gerektiği göz önünde bulundurulduğunda ve askerliği yapmamış kişilerin kalıcı olarak görülmediği için düşük ücretler karşılığında çalışmak zorunda olduğu düşünüldüğünde yapılabilecek en iyi şeyin askerliği en kısa sürede aradan çıkarmak olduğu görülecektir.

Ayrıca bizim toplumumuzda askerliğini yapmayana kız verilmek istenmediği bilinir. Bunun yanında  yaş ilerledikçe askerliği yapmanın daha da zorlaşacağı ve bedelli askerliğin çıkacağının hiç bir garantisinin olmadığı göz önünde bulundurulması gerekir.

Sonuç olarak askerliğin sürekli bir soru işareti kalmaması için askerliği en kısa sürede yapıp hayatımızdaki en büyük engelden bir an önce kurtulmak en isabetli karar olacaktır…

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir