BİR MÜHENDİS ADAYININ UMDUKLARIYLA BULDUKLARININ ÇARPIMI SIFIRDIR!!!

"Siz görmezden gelseniz de gerçekler var olmayı sürdürürler." Henry Huxley
“Siz görmezden gelseniz de gerçekler var olmayı sürdürürler.”
Henry Huxley

Bir mühendis adayı için bu meslek çok havaIı ve kesinlikle herkesin harcı olmayan bir iştir. Bu yüzden de mezun olduktan sonraki beklentiler çok yüksektir. Sonuçta kendisi herkes değildir!

Fakat iIerleyen zamanlarda statik, dinamik, termodinamik ve daha birçoğundan ağır darbeler alınca anlar ki pabuç pahalı! Mühendislik bölümünü kazanmayla mühendis olunmuyormuş. Sonra asılır derslere. Üçüncü alışında olmazsa dördüncüde, o da olmazsa yaz okulunda, yemedi mi bütIerde, öyle ya da böyle. Tek ders sınavı var sonuçta. Bazen bölümü bitirmek imkansız gibi gelir insana.

Ve bir gün imkansız denilen imkanIı olur. Bölüm biter, umutlar bitmez. Artık beklentilerin gerçekleşme zamanı gelmiştir. Yüksek maaş, iş ve topluluk hayatında saygı, bu kahraman o mu diye parmakla gösterilme! ve daha niceleri.

Askerlik falan derken iş arama faslı başlar. Bir bakarsın ki işverenlerin mühendisler için yazdıkları beklentilerine, aslında sen mühendis değilmişsin! Ya da onlar mühendis diye başka birşey arıyorlar. Üniversiteyi kazanmışsındır. Dersler seni korkutmuştur. Mezun olduktan sonra da işverenler seni korkutmaya başlar. Zaten hakettiğin! saygıyı da sana göstermezler. Kimse o bir kuş, yok yok uçak, hayır MÜHENDİS demiyordur. Yani senin anlayacağın hayat çok zalimdir.

Aslında bu hayaI kırıklığının altında, yeni mühendisin acemiliği, yetersizliği, okuduğu okulun yetersizliği, hocalarının yetersizliği, özel sektörün mühendis adı altında amelelik yapıp amele maaşının iki yüz lira fazlasını vereceği garibanlar araması, bulduğu garibanlara da çok bişey veriyor gibi maaşını düzensiz aralıklarla parça parça vermesi, sigortasını düşükten yatırması ya da yatırmaması gibi daha sayabileceğim birçok sebep vardır.

İşin en ilginç yanı da bu kadar hileyi çeviren şirketler sizden özveri beklerler. Sizi kendilerine muhtaç olarak düşündükleri için hakları olmayan şeyleri sizden talep ederler. Ama siz yetersiz olduğunuz halde onlardan maaş arttırımı bekleyemezsiniz. Bunun saçma olduğunu söylerler. Bazen haketseniz de maaş arttırımı bekleyemezsiniz. Bunun da saçma olduğunu söyleyebilirler! Parası olan birinin parasını çoğaltıp da sizin de hakettiğiniz parayı istemeniz saçmadır işte. İşine gelirse!

Eğer işine gelmezse kardeşim, maaşı belirlenen değil maaşını belirleyen eleman olacaksın. İşe giren değil işe alan olacaksın. Bütün bunları yapabilmek için çok çalışacaksın. Bir hedefin olacak mesela, ona ulaşmak uğruna uykularından fedakarlık ettiğin. Bir derdin olacak, sevdiğinin yüreğine yüklediği dertle kapışacak. Bir sevdan olacak adına VATAN diyeceğin. Bunu herkes yapamaz işte. Ama yazımın başında da dediğim gibi. SEN HERKES DEĞİLSİN ZATEN.

7 Yorumlar

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir