SUALTINDA HABERLEŞME ZORDUR. FAKAT MÜHENDİSLER DEVASA BİR BULUŞ YAPTI.

Fotoğraf:Dmitry Travnikov/123RF

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarları Enerji Bölümündeki araştırmacılar (tek bir ses frekansı üzerinden birçok bağlantıyı paket halinde ileterek) su altında aktarılan veri miktarını oldukça arttıran bir method keşfettiler.

Okyanusun derinliklerinde bir yerde olduğunuzu hayal edin. Mesela bir denizaltındasınız ve başka denizaltılarla, yüzeydeki gemilerle veya kara üzerindeki herhangi bir yerle yüksek hızda haberleşme sağlamak istiyorsunuz. Kaliforniya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde doktora öğrencisi olan Chengzhi Shi Dijital Trends’ e şöyle konuştu; Cep telefonu, Wİ-Fİ ve diğer mikrodalga tabanlı iletişim ağlarını her gün kullanıyoruz. Mikrodalgalar su tarafından kolaylıkla absorbe edilebiliyorlar. (Bu yüzden sualtı uygulamalarda kullanılamıyorlar.) Fakat ışık, okyanustaki marine hayatı ve mikropartiküller aracılığıyla kolayca saçılabilecek ufak bir dalgaboyuna boyuna sahiptir ve bilgi kaybolur.

Bu sebeptendir ki deniz radarları (SONAR) mevcut durumda sadece orta ölçekli sualtı uygulamalarda kullanılır. Peki problem ne? Akustik dalgalarının frekansı o kadar düşüktür ki, iletişim hızını yaklaşık olarak saniyede 1 kilobit ile sınırlandırır. Oysa ki ortalama bir geniş bant dalganın hızı hemen hemen saniyede 1 megabittir(50.000 kat hızlı).

Fotoğraf:Marilyn Chung/Berkeley Lab

Yeni tertibatları sayesinde Berkeley araştırmacıları bir ses frekansı üzerinde bir yerine 8 bağlantıyı eş zamanlı olarak bir paket haline getirebildiler. Bu aynı anda 8 bit gönderilebilir yada mevcut durum 8 kat daha hızlandırılabilir anlamına gelir. Araştırmacılar bunu “çok şeritli bir yolda gitmeyle, yolun kenarında tek bir şeritte gitmenin arasındaki fark” olarak nitelendiriyorlar. Araştırmacılar, deney aşamasındaki tertibatlarıyla hava üzerinden veri gönderdiler. Ancak kullandıkları frekanslar, suda bilgi aktarımını sağlayan mecburi frekans değerleriyle hemen hemen aynıydı.

Bu araştırma, bir deniz altına sıkışmış insanların Apple’ dan müzik indirmesinden daha çok şeyi ifade ediyor.

Su altındaki iletişim hızının yavaş olması okyanusun sırlarının çözülmeden kalma nedenlerinden biridir. Daha hızlı bağlantılar, açık denizlerde petrol arama ve deniz araçlarını tarama faaliyetlerinin yanı sıra insansız araçlar ve sualtı robotları kullanılarak yapılan deniz tabanı haritalandırması gibi işlemlerle de hayati bir rol oynayacak. Eğer bu çalışma, hedefine ulaşırsa, bu alanların tümünde sismik bir atılım gerçekleştirilebilir.

Shi şöyle söylüyor: “Aslında sıradaki adımda, haberleşme metodumuzu doğal çevredeki su koşullarında test etmek için dönüştürücümüzü su altında düzenleyip yerleştireceğiz. Bunu yakında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yöntem su altında test edildikten sonra çalışmamızı ticari kullanıma sunacağız.”

Geçenlerde bu çalışmayla ilgili PNAS dergisinde bir yazı yayınlandı.

Bu yazının orjinal metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir