YENİ MEZUN BİRİNİN İŞ ARARKEN KARŞILAŞABİLECEĞİ DURUMLAR ve TAVSİYELER

YENİ MEZUN BİRİNİN İŞ ARARKEN KARŞILAŞABİLECEĞİ DURUMLAR ve TAVSİYELER

Sınav stresleriyle dolu uzun bir üniversite maratonunu atlattık. Peki, şimdi ne olacak? Eğer mezun olduktan sonra işiniz hazır değilse sizde binlerce yeni mezun iş arayan kişiler arasına yerleştiniz demektir. İstediklerimize uygun güzel bir işi nasıl bulabiliriz. İş ararken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl bir yol izlemeliyiz. Bu yazımızda bu konu hakkında deneyimlerimizi paylaşacağız.

Üniversiteden mezun olduktan sonra her şeyin bittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yeni mezuniyetinizin verdiği sevinç ve heves bir süre sonra yerini tedirginlik ve endişeye bırakabilir. Çünkü bir sürü iş arayan kişi arasında iyi bir iş bulmanız gerekiyor. Mezun olduğunuz için tüm ailenizin gözü de sizin üzerinizdedir. Bu kadar zaman okuduktan sonra artık sizden bazı beklentileri vardır. Aileniz üniversite mezunu olduğunuz için sizin hemen iş bulabileceğinizi düşünürler. Eğer şanslıysanız kısa bir süre sonra güzel bir iş bulursunuz. Eğer şanslı değilseniz zaman geçtikçe üzerinizdeki baskı git gide artar. Bir hafta, iki hafta, Bir ay, üç ay… geçer iş bulamayabilirsiniz. Artık aileniz ve çevredeki tanıdıklarınız size yardım etmeye çalışır. “Daha iş bulamadın mı?” gibi ifadeler kullanırlar. Üzerinizdeki baskı git gide artmıştır. O kadar artmıştır ki iyi-kötü farketmez bir iş bulayım gireyim demeye başlarsınız. Hatta boş durmaktan iyidir deyip okuduğum alanda olmasa bile farklı bir alanda girip çalışmayı bile düşünürsünüz. Yeni mezunların çoğu bu durumla karşılaşabilir. Peki ne yapmalıyız?

 

Öncelikle endişe ve korkuyu bir kenara bırakmamız gerekiyor. Çünkü bunların bize hiçbir faydası yoktur. Daha sonra kendimize “acaba tam anlamıyla iş arayabiliyor muyuz?” sorusunu sormamız gerekiyor. İş bulmadaki en büyük problem iş ilanlarına ulaşamamaktan kaynaklanıyor. İlk olarak etrafımızda bizim sektörümüzde çalışmış birileri varsa onların referansı ile iyi bir iş bulmayı deneyebiliriz. Eğer böyle bir tanıdığımız yoksa internete yönelmeliyiz. Günümüzde artık iş alımının çoğu internet üzerinden gerçekleşiyor. İnternette birçok iş arama sitesi mevcut. Dolayısıyla vaktimizi ayırıp internette bulabildiğimiz tüm iş arama sitelerinin cv lerimizi eksiksiz doldurmamız gerekiyor. Daha sonra iş arama bölümünde bize uygun gördüğümüz ilanlara başvurmamız gerekiyor. Burda dikkat etmemiz gereken önemli nokta iş arama yerine örneğin “makine mühendisi” yazdığımızda bütün ilanları göremeyebiliriz. “Mühendis” yazarak bizim ile ilgili daha çok ilan görme imkanımız olabilir. Diğer bir noktada sadece site üzerinden başvurmak yeterli olmayabilir. Firma ismini internet üzerinden aratarak, telefon numarasını bulup randevu talep edebilirsiniz. İnternet üzerindeki tüm ilanları inceleyip bize uygun yerlere başvurduktan sonra diğer yapmamız gereken en önemli şey ilan takibidir. Belirli aralıklar ile internet üzerinden arama yapıp yeni iş ilanlarını takip etmeliyiz. Bunun dışında gazete üzerinden de ilan takibi yapabiliriz.

İş ilanı veren firmalar haliyle bizden belirli şartlara uymamızı isterler. Bu şartlar arasında en çok askerlik, yabancı dil ve tecrübe şartlarıyla karşılaşırız. Bu şartlar genelde tüm meslekler için istenir. Bunların dışında da ilanı veren firmanın çalıştığı sektöre göre çizim programları, gerekli yerlerden alınan belgeler (iç tesisat belgesi vb.) ,ehliyet , Office programları gibi bir çok şart istenebilir. Bu şartlar arasında askerlik ve gerekli belgelerin çıkarılması gibi bazı şartları mezun olmadan önce yapılamazken yabancı dil, ehliyet alma , çizim programları gibi birçok şartı mezun olmadan önce yapabiliriz.

Mezun olmadan bizden istenen şartlar için daha önceden bir hazırlık yapmadıysak, iş aramaya 1 – 0 geride başladık demektir. Çünkü bizle beraber yüzlerce yeni mezun ve daha önceden mezun olmuş ve iş arayan kişiler mevcut. Dolayısıyla bu kadar kişi arasından bizim iş bulabilmemizi kolaylaştıran artılarımızın olması gerekir. Örnek vermek gerekirse biz makine mühendisleri için okul bitmeden önce ingilizce ile ilgili bir problemimizin kalmaması çok büyük artı olur. Bunun yanında eğer çalışacağımız sektörü belirlemişsek, bu sektör için gerekli programları öğrenmek diğer iş arayan arkadaşlar arasında bizi öne çıkarır. Örneğin tasarım üzerine çalışmayı düşünüyorsak 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizim programlarını öğrenmek iş bulmamızı çok kolaylaştırır.

 

İş ararken dikkat etmemiz gereken diğer bir konuda iş görüşmeleridir. İş görüşmelerine gitmekten çekinmeyin. Zaten iş görüşmelerine gittikçe bir süre sonra alışıyorsunuz. Görüşmeye gitmeden önce firma hakkında internet üzerinden biraz araştırma yapmak faydalı olur. İşi ciddiye aldığımızı gösteren bir kıyafet giyerek görüşmeye zamanında gitmeliyiz. Bunun yanında görüşme esnasında iyi bir izlenim bırakmak çok önemlidir.

 

Sonuç olarak iş ararken öncelikli olarak yapmamız gereken şey, kendimize güvenerek çevremizdeki kişilerin iyi niyetli olsa dahi üzerimizde oluşturdukları baskının bizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermemek. Daha sonra etkili bir arama yapmak ve sabretmek. Bunları yaptığınızda mutlaka iyi bir iş bulursunuz. İş bulduktan sonra arkaya dönüp baktığınızda gereksiz yere endişelendiğinizi görerek güleceksiniz.

Bir Yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir